HTML

Leírás

Még egy blog az információs grafikákról. Azért mert nagyon szeretjük őket nézni és készíteni egyaránt. Jó sok időt töltöttem velük eddig, itt kicsit rendszerezem az elmúlt évek élményeit. Kapcsolat: bence.mikola@gmail.com

Csatlakozz!

Címkék

alberto cairo (1) Alberto Cairo (1) Andrew Kovalev (1) Antonio Farach (1) artisjus (1) Bárány Krisztián (1) Batman (1) Beatles (1) bor (2) Brazília (1) buborék diagram (1) Címkék (1) Costa Concordia (1) Dancsák András (7) David McCandless (1) diagram (2) divat (1) dob (1) Donald (1) El Mundo (2) esettanulmány (6) facebook (1) fantasy (1) fender (1) Ferenc Ferdinánd (1) FourFourTwo (1) fuck (1) futball (2) Gagarin (1) galéria (39) Galla Miklós (1) hiba (1) hibás (2) himnusz (1) hirdetés (1) hofi (1) hogy készült (1) idő (1) inbfografika (1) infografika (72) infographicsmag (1) ing (1) InGraphics (2) interaktív (3) iron man (1) James Bond (1) Jan Schwochow (1) jég (1) JFK (1) karácsony (1) katona (2) Képeslap (3) Képes Sport (1) kiscelli múzeum (1) klasszikus (1) könyvajánló (1) kördiagram (1) lapszemle (1) Led Zeppelin (1) magyar (2) Magyar Nemzet (3) Máté István (4) média (1) merénylet (1) Mike Portnoy (1) Mikola Bence (14) Minard (1) Moszkva (1) mozi (2) műhelytitok (2) National Geographic (1) nb1 (1) Nemzeti Dal (1) nemzeti sport (1) New York Times (1) Nike (1) nyakkendő (1) nyomdagép (1) olimpia (1) orosz (1) Oscar (1) oszlopdiagram (1) pálinka (1) pápa (2) reklám (3) retro (1) Robin Williams (1) Rolling Stones (1) saját (2) sajtó (1) Sasha Brichkin (1) sci-fi (1) sör (3) sportgéza (1) stratocaster (1) Superman (1) Szarajevói merénylet (2) Szentpétervár (2) telesport (1) Terence Hill (1) történet (1) Toseland (1) tutorial (1) űrhajó (1) űrutazás (1) vasember (1) Vettel (1) vicces (1) világbajnokság (1) visualloop (2) wired (1) zene (1) Címkefelhő

Szerzők

2014.11.10. 12:02 mbence

Így készült - A szarajevói merénylet grafikája

munkakozben.jpg

Érdekes munka volt, ígértem, hogy pár pontba sűrítve megosztom, hogyan készült, lássuk!

A feladat: egy oldalas infografika készítése a Képeslap számára a szarajevói merényletről – egyébként teljesen szabad kezet kaptunk a szerkesztőtől.

Első körben felfrissítettem a gimis emlékeket, rákerestem a merényletre és elolvastam pár írást (http://hu.wikipedia.org/wiki/Szarajev%C3%B3i_mer%C3%A9nylet, http://en.wikipedia.org/wiki/Assassination_of_Archduke_Franz_Ferdinand_of_Austria) és megnéztem, hogy milyen grafikák készültek eddig az eseményről. Korrekt infografikát nem találtam, ami egyrészt jó, mert törhetjük az utat, másrészt rossz, mert nagy segítség, ha a kollégák már megszűrik az információt.

Nem gondoltam, hogy problémás lesz rekonstruálni a történetet, hiszen ismert, nagy horderejű és nemzetközi eseményről van szó, de csalódnom kellett. Tényleg nagyon sok helyen fellelhető ugyanaz a történet nagy vonalakban, de ha pontos, apró részleteket nézzük, akkor korántsem rózsás a helyzet. Előzetesen nekem csak Gavrilo Princip neve volt meg az emlékeimben, rácsodálkoztam, hogy valójában ez egy sokszereplős, nagyszabású, olykor komikusan alakuló merénylet volt.

Pár órás adatgyűjtés után felvázoltam egy lehetséges layout-ot (gyakorlatilag ez valósult meg). A felület felső részén egy térképen mesélnénk el a sztorit. Ki, mikor, hol, mit csinált. Az alsó részen pedig megjelenítenénk a drámai pillanatot, amikor halálos lövés éri a hercegi párt. A 3D-s ábra szerepe kettős, egyrészt élettel tölti meg a grafikát a szárazabb térkép ellenpontjaként, másrészt segítségével közelebb hozhatjuk az olvasóhoz a kort (autó, egyenruhák, ruhák megjelenítése).

szarajevoi_merenylet_vazlat.jpg

Az első vázlat

Elkezdtem összerakni a térképet, Máté István kollégám pedig nekilátott, hogy lemodellezze az automobilt és a többi szereplőt. A térképnél problémát jelentett, hogy nem találtam egységes forrást arról, hogy egész pontosan, ki, mikor, hol állt és miként vett részt a merényletben. A Youtube most tele van Ferenc Ferdinándos videókkal, melyek a 100. évfordulóra készültek. Június elején ezek még nem voltak elérhetők. Fent volt viszont egy dokumentumfilm, amiben színészekkel újrajátszották a merényletet (nem találom most a linkjét) – ebből sok hasznos infót ki lehetett szűrni. Végül a Princip bírósági tárgyalásakor készített hivatalos térkép bizonyult a leghasznosabb segítségnek, melyet Sebestyén Imre fordított le nekünk szerbhorvátról magyarra.

1914_Sarajevo_assassination_map_2.jpg

István szépen haladt a modellel, igazából itt is csupán a szereplők pontos elhelyezése jelentett egy kis gondot. A merényletről fénykép nem készült. Korabeli grafikákon viszont megörökítették a halálos pillanatot.

A hivatalos térkép információi és a merénylet napján készült fényképek alapján végül mindenki a helyére került, hisszük, hogy a valóságnak megfelelően.

 proto03.jpgA bal oldali elrendezésben szépen látszik Princip, először ezt akartuk használni. Aztán eszünkbe jutott, hogy a merénylő jobbkezes volt, úgyhogy inkább a jobb oldali módon léphetett az autóhoz...

szarajevoi_merenylet_C.jpg

 

A kész grafika

A térkép és a 3D modell felhasználásával István készített egy színes, online verziót és Bárány Krisztián videójához szépen animált inzerteket. A grafikát és a rövid videót itt lehet megnézni.

Szólj hozzá!

Címkék: esettanulmány infografika Ferenc Ferdinánd Mikola Bence Máté István Szarajevói merénylet Bárány Krisztián


A bejegyzés trackback címe:

https://infograf.blog.hu/api/trackback/id/tr516883363

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása